неделя, 1 октомври 2006 г.
Залезът на демокрацията
Демокрацията си отива пред очите ни, макар че никой не обявява това. Ще ни бъде казано, когато краят й стане факт. Ние не го знаем, защото процесът е бавен, постепенен.
Според учебниците демокрацията е власт на народа (др.гръц. - демос), от народа и за народа, а по-конкретно - върховната власт принадлежи на народа и се упражнява от него директно или чрез система на представителство, включваща периодични свободни избори. Първото се нарича пряка демокрация и практически не съществува никъде, може би с изключение на няколко швейцарски кантона. Второто е представителната демокрация. "Народ" означава гражданите на дадена национална държава, т.е. демокрацията е пряко свързана с националната държава, с нейния суверенитет. Задължителна черта на демокрацията е свободната и независима преса.
Днес властта преминава постепенно към наднационални тела, които не се избират. Европейските граждани се управляват до голяма степен от Европейската комисия (тя е властният орган, а не Европепарламентът), която не се избира. Голяма власт в немалко държави имат Международният валутен фонд и Световната банка по причини, които на нас, българите са добре известни. Т.е., суверенитетът отива на кино. Тук трябва да прибавим и ООН като наднационално тяло, накърняващо суверенитета, а също така империята САЩ (междудругото империите са несъвместими с демокрацията), която изземва нейните функции на налагане на власт над немалко суверенни държави. Може би най-интересните субекти на властта са транснационалните корпорации и свързаният с тях международен финансов капитал, институционализиран в борсите. Те не попадат под юрисдикцията на националните държави и рушат всекидневно икономическия им суверенитет (драстичен пример е кризата в Югоизточна Азия 1998 г., крахът на валутния борд в Аржентина и др.) Те са сред двигателите и на залеза на капитализма, сиреч на пазарната икономика, която макар да не е идентична на демокрацията, е пряко свързана с нея. Свободата и независимостта на медиите отдавна е илюзия, тъй като те са корпоративна собственост и това, което показват и пишат, по правило е доста далеч от действителността, тъй като изразява интересите на собствениците им.
Защо хората приемат безропотно отнемането на властта им, не го ли виждат? Не, не го виждат, тъй като са в позицията на жабата, която сложена във вода, чиято температура се повишава постепенно, остава вътре докато не бъде сварена, за разлика от жабата, пусната във вряла вода, която тутакси изскача от нея.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар