Някога някой си бе казал, че има три вида лъжа - обикновена лъжа, нагла лъжа и статистика. Добра илюстрация на твърдението е прословутото свинско със зеле - един управник, хвалейки се колко добре управлявал, пояснил, че според статистиката поданиците му вече ядяли свинско със зеле. И наистина според статистиката 80 процента ядяли зеле, 20 процента свински пържоли, средно за всички - свинско със зеле.
Нашите управници барабар с прислугващите им медии, социологически агенции и институти за-нам-кво-си в последния месец упорито ни втълпяват по всички възможни начини, че ядем свинско със зеле с упоритост, напомняща Алф от култовия сериал. За забравилите го, припомням: Извъземният косматко беше докопал котарака Лъки и се мъчеше да го хипнотизира - "Ти си геврек! Ти си геврек! Ти си геврек!" Целта - след успиването, да бъде изяден (на планетата на Алф котараците бяха голямо лакомство) . Разликите са само, че нашето правителство ама хич не е симпатично и че отдавна ни е захапало, сега грижата му е да продължим да спим, за да не се измъкнем от захапката.
Основните пунктове на статистическата хипноза на управляващите са, че има голям растеж на БВП и има много чужди инвестиции, което трябва да внуши, че се развиваме прекрасно. Интересно е обаче да се види кой по-конкретно се развива прекрасно, и кой недотам. За да се избегне клопката на свинското със зеле, в статистиката съществува важното понятие "децилни групи" или "подоходни групи", което нашите управляващи и прислугващите им казах кои хич не долюбват. Това означава, че цялото изследвано население се разделя на групи от по 10% според доходите и на тази база се анализират различни икономически и статистически индикатори. На страниците на Националния статистически институт е изключително трудно да се намери консистентна информация, базирана на анализа на децилните групи (амче как тъй ще пишат против правителството открито и ясно), затова прибягнах към други достоверни източници.
Първата децилна група, сиреч най-богатите са 272 000 домакинства с месечен доход от 2275 лв., годишно 26 730 лв.Източник: Анализ на Уникредит Булбанк от юли 2007 г.Като общ брой хора най-богатите са 716 000 души (включват се и децата), тъй като при брой домакинства в децилна група 272 000 и население според НСИ 7 679 999 се получава брой членове в домакинство 2,8 .
Сега са видим в динамика доходите на най-богатите хора откак започна икономическата реформа:
1999 2004 2007
-----------------------------
6895 15 130 26 730
100% 220% 387%
Източник: Институт за пазарна икономика, Преглед на стопанската политика, бр.333 от 6 юли 2007 г. + горецитирания анализ на Уникредит БулбанкЧислата ясно сочат, че
в резултат на икономическата реформа най-богатите са увеличили доходите си в номинално изражение близо 4 пъти, като забогатяването им е най-бързо при управлението на БСП.Тъничката средна класа е втората подоходна група според анализа на Уникредит Булбанк - 272 000 домакинства (вкл. 716 000 души) с месечен доход 1369 лв, което прави годишен доход 16 428 лв. Съответно динамиката на техния доход през годините (в номинално изражение):
1999 2004 2007
----------------------------
5 333 8 830 16 428
100% 166% 305%
Тенденцията - стабилно увеличение - 3 пъти, но
по-малко от това при най-богатите. Какво става с останалите подоходни групи? Тъй като НСИ си пази данните (ами нали правителството я издържа, зер бива ли да говори открито против него?), а Уникредит Булбанк анализира само високодоходните групи (за какво са й на една банка тия, дето не могат да теглят големи кредити?) , ще работя с каквито данни имам плюс здрав разум.
Това е движението на доходите според Института за пазарна икономика до 2005 г:
Ясно се вижда, че 80% от населението (ІІ-VІІІ подоходна група) бележат мъничък ръст, а най-ниската отчетливо изостава. Или както се казва в анализа на ИПИ "
Таблицата ясно показва, че максимата "пари при пари отиват" се изпълнява доста сериозно, защото най-богатата 1/10 част от обществото е увеличила доходите си над 2 пъти за времевия период 1999-2004, по-малко богатите средно наполовина, а по-бедните с малко по-ниски темпове."Редица индикатори сочат, че тенденцията за изпреварващо нарастване на доходите на най-богатите, т.е. за продължаващо отваряне на ножицата богати - бедни се е засилила при управлението на БСП. Събирането на данни е трудоемка работа, особено когато властта няма интерес да ги предоставя, но смятам да се съсредоточа тепърва именно в това и периодично да публикувам подобни интересни числа.
А сега да се върна на нашето свинско със зеле. Числата ясно сочат, че Сергей и компания ни лъжат, че ядем свинско със зеле. 716 000 приятели на Сергей ядат свински пържоли, около 5 милиона рупаме зеле, а 716 000 гладуват (тук влизат и пенсионерите, които се самоубиват от глад и безпаричие, и децата, умиращи от глад в домове като Могилино, и ...хайде да не изброявам, че много се ядосвам).
За да стане ясно за какво говоря, ето конкретно име на приятелка на Сергей - другарката Евгения Банева, съпруга на бившия комсомолски функционер Николай Банев, понастоящем собственик на "АКБ Форес". Икономическата политика на Сергей, увеличаваща многократно парите на другарката Банева, е вредна, защото с тези пари тя си купува яхти, кожени палта, джипове и лимузини, отскача на шопинг до Париж и Лондон, ще купува самолет и т.н., а другарят Банев си купува футболни отбори, залита по едни бели магистралки и прочие веселия. Тези разходи на Баневи се отчитат от статистиката като ръст на потреблението и влизат в ръста на БВП, но те са паразитни разходи. Малкото приличащи на истински разходи на семейство Баневи са за строежа на бетонни чудовища по Черноморието (точно те сега съсипват Иракли), в резултат на които България се превърна в изключително нискодоходна туристическа дестинация за алкохолен туризъм и социалнослаби.
Подробности за другарското семейство на другаря Сергей --> Защо не искат да дадат на учителитеЕвгения Банева е метафора. Сергей също. Говоря за българската олигархия и управляващата БСП.
БСП води политика за обогатяване единствено на тъничката прослойка от около 700 000 души - българската олигархия, и тази политика генерира изключително нездрав икономически растеж. Въпрос не време е кредитно-строителният балон да се пукне. Но характерът на растежа си заслужава отделно нищене.