Всичко започна с това, че британският премиер Дейвид Камерън откри плъх на верандата на "Даунинг стрийт". Той бе заснет от телевизионната камера и показан в националния ефир на 17 януари 2011 г., когато журналист от BBC говореше за бюджета на фона на входа на превителствената резиденция. След случката администрацията на премиера реши да назначи котарак.
Националната телевизия показва как плъх се разхожда на верандата на "Даунинг стрийт" зад гърба на репортера на BBC
Предишният премиер Гордън Браун нямаше котки, и естествено се бяха появили плъхове - още един повод да се види на практика докъде бе докарана страната от лейбъристите и социалистическите им експерименти. Към връщането на длъжността официален правителствен котарак, създадена преди 45 години от консервативния премиер Харълд Макмилън, бе подходено достатъчно отговорно, макар че не се проведоха избори. Първият котарак (той можеше и да е втори по ранг в държавата, но както е известно, кралицата има кучета) не бе избран на котешка изложба, нито от развъдник на породисти котки или скъп тузарски зоомагазин, а го взеха от приюта за бездомни животни "Бътърси".
Идването на Лари на "Даунинг стрийт"10
Камерън обясни, че го е избрал, защото имал силно изразен хищнически нрав (very strong predatory drive). Той бил прибран в приюта от лондонските улици, където водел живот на скитник и сам се изхранвал, следователно нямало да се церемони с плъховете.
С назначаването на котарака бяха постигнати няколко важни политически цели. На първо място, той не струваше нито пенс на бюджета - напротив, чрез осиновяването му премиерът спестяваше разходи на данъкоплатците за издръжката на една коткоединица в приюта. Второ, Камерън прояви подчертана социална отговорност и хуманност, осиновявайки котарак в неравностойно положение, превръщайки го от просяк в принц. Трето, премиерът даде пример на съгражданите си - не да купуват скъпи разглезени котки, а да осиновяват бивши бездомници от приютите.
Лари с тържествена патриотична лентичка в деня на сватбата на принц Уилям (горе вдясно) и в правителствената заседателна зала (долу)
Но британският Първи котарак - като героя на разказа "Пази, боже, сляпо да прогледа" - доста бързо свикна с новата си роля и стана политически проблем за Камерън. Кадровата политика на премиера претърпя публичен крах.
Плъховете и не помислиха да бягат от "Даунинг стрийт", а започнаха да се показват дори пред чуждестранни гости. Един от тях се появи даже на официален обяд пред министрите, с които Камерън обсъждаше европейската криза. Наложи се премиерът да прекъсне дискусията, за да го замери със сребърната си вилица, с което го прогони.
"Къде е този Лари, когато има нужда от него?!", възнегодува министър Ян Дънкан Смит. Това изглеждаше, че е лошо предзнаменование за кариерата на котарака, защото като министър на труда и социалната политика Дънкан Смит контролира заплатите и пенсиите на държавните служители (какъвто е и Лари).
Доста преди скандалната поява на плъха журналистите, дошли още в 8 часа сутринта на "Даунинг стрийт", за да снимат официалното начало на заседанието, бяха видели Лари спящ под топлата струя на калорифера. Нито идването на министрите, нито предшестващата суетня на протокола бяха успели да го събудят. Първоначално на журналистите бе забранено да снимат котарака, явно пренебрегващ служебните си задължения докато останалите на "Даунинг стрийт" работят. На в крайна сметка свободата на словото надделя над защитата на личната неприкосновеност и в пресата се появиха снимки как той спи през работно време.
Лари спи под калорифера през работно време
Лари спи (вляво на верандата) при пристигането на холандския премиер Марк Руте, съпровождан от британския вицепремиер Ник Клег, на "Даунинг стрийт"
След публичната критика на министъра на труда журналистите очакваха Лари да бъде уволнен, обаче говорителят на премиера заяви, че оставка няма да има, тъй като "котаракът доставя удоволствие на много хора" независимо, че пропуска плъхове.
Медиите припомниха, че това не е първи път, когато на Камерън се налага да спасява Лари. През май, по време на семеен обяд, през трапезарията пребяга мишка. Премиерът успя да я заснеме с мобилния си телефон и по-късно разказа за случката в ток шоу на Би Би Си , а на закономерния въпрос къде е бил Лари отговори, че той няма допуск до жилищната част на резиденцията и задълженията му обхващат само официалните работни помещения. През юни Камерън в радиопредаване направи отчет, че от идването си в резиденцията котаракът е хванал три мишки.
Британската НСО разшири достъпа на Лари до всички помещения на "Даунинг стрийт", но това не помогна. Бе установено, че вместо да реализира своя "изразен хищнически нрав" в сектора, за който отговаря, котаракът предпочита да спи пред калориферите или на припек. А когато е буден, прекарва повечето време с приятелката си Мейзи, обитаваща къщичката на охраната на съседния Джеймс парк. В следващите месеци Лари хвана само една мишка.
Да не говорим за това, че премиерският котарак се оказа темерут, който се държи високомерно с хората и ги отбягва. Изключение направи единствено за американския президент Обама като му се подмаза, усетил с шестото си чувство, че той е началникът на стопанина му.
Всичко това е тъжна, но често срещана история. Котаракът демонстрираше "ярко изразен хищнически нрав" докато бе далеч от върхушката, а когато се изкачи по стълбицата на властта, способностите, за които бе издигната, тутакси се изпариха. Но въпреки си грубите му гафове и грешки, той не бе уволнен и сменен с друг. Лари вече бе един от управляващите, а както е известно гарван гарвану око не вади.
Репортаж на Daily Mail за създаването на длъжността Държавен ловец на плъхове и обществените съмнения дали новото попълнение на "Oаунинг стрийт"10 има политически способности да изкорени плъховете + видеозапис от пристигането му в правителствената резиденция
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1357213/Downing-Street-cat-takes-Cabinet-seeing-ITV-reporter-Lucy-Manning.html
Разкритията на BBC News за появата на мишки по време на официални срещи и частни обеди и за отказа на премиера да поеме отговорност и да уволни виновния
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-15733365
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-12683608
Отчетът на Камерън пред Би Би Си за уловените от Лари 3 мишки, за темерутщината му и за подмазването на Обама (аудиозапис от радиопредаването + репортаж на BBC News)
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-13845025
П.С. Преведох (с незначителни промени заради бг спецификата) статията "Какви поуки трябва да си извади Русия от котарака на британския премиер" на Александър Баунов в Slon.ru, тъй като смятам, че в нея са поставени важни проблеми, стоящи и пред нашата страна. Публикувам я, защото официалните медии мълчат за изоставането ни от водещата европейска практика - на "Дондуков"1 още не е назначен официален борец с наследството на Тройната коалиция и Бойко Борисов сам трябва да носи тази отговорност.
За разлика от британските си колеги, които разнищват провалите и гафовете на избраниците на Камерън, българските журналисти не говорят за кадровите провали на премиера и продължаващите му неуспехи в ликвидирането на пораженията от комунистическото управление. Не ни информират и какви са личните заслуги Бойко за спестяването на пенсовете, пардон левчетата на данъкоплатците. Да е прибрал някое куче от приют? Нищо подобно, противно на примера на британския си десен колега, той взема кучетата си от елитен развъдник.
Българските медии биха могли поне да отразяват редовно дейността на правителствените кучета и то без да спестяват критиките, а не да пишат единствено за успехите им - бойков Лазар станал световен шампион, триумфирал на международна изложба, а с партньорката си Росица спечелили национална титла.
Лазар и Росица след победата си на международния Пловдивския панаир
Хайде да не говорим за пропуските им в отразяването на самия Бойко - покриха информацията, че е бил свързан с трафик на амфетамини, че е бил партньор на Сретен Йосич и че СИК са му купили мястото на главен секретар на МВР.
Следователно неизбежен е изводът, че нито Бойко Борисов е на нивото на десните си партньори от ЕС, нито българските медии имат нещо общо с европейските.