Зная, че с напредването на годините ни сме склонни да идеализираме миналото и да си спомняме само хубавите му страни, но все пак си мисля, че по отношение на зимата и снега нищо не идеализирам - имаше си истински зими.
Спомням си една люта зима в детската градина като бях, и татко ме возеше с шейна до градината, около нас снегът беше на нивото на горния ръб на шейната, а мама ме беше увила като пашкул, не можех да мърдам и около врата и долната част на лицето шалове, шалове...
После в училище си спомням, че чакахме голямото междучасие с нетърпение, защото всичките класове се разделяхме на два отбора и започваме епическа война със снежни топки. Малко на по-ранна възраст пък правехме снежни човеци в кварталната градинка. В същата градинка - Докторската, има едно хълмче, където се пускахме с шейни.
Но голямото пускане с шейни ставаше в Парка не свободата (сега Борисовата градина) - по стръмната алея от сегашния комплекс басейни "Мария Луиза" до стадион "Васил Левски". Тя е доста дълга и можеше освен шейни да се карат и кормилачки. Това са усъвършенствани шейни, които всеки си правеше сам - на широка дъска се монтираха задни неподвижни плазове, а предните плазове бяха подвижни и се закрепваха с лагери към дъската. Караше се или като легнеш по гръб на дъската и управляваш предните плазове с крака или като легнеш по корем и ги управляваш с ръце.
Ех, какво знаят днешните деца за ония славни времена...
петък, 26 декември 2014 г.
Как да разчистим фейсбук от реклами, спам, приложения и ненужни ни елементи
Статистиката на блога ми сочи, че голямата част (76%) от посетителите му ползват браузърите Firefox (32%), Chrome (44%), Safari (3%) и Opera (4%). Тези от тях, които ползват фейсбук, вероятно изпитват досада от рекламите, спонсорираните истории и други ненужни за тях елементи - например подаръци, игри, анимирани подаръци, новини, чат и т.н. За тях имам много приятна новина - съществува разширение за тези два браузъра - F.B.Purity, което дава големи възможности за модифициране на фейсбук, така че да отговаря на конкретните ни изисквания и да показва само информацията, която ни е нужна. На картинката се вижда колко много неща могат да се разчистят.
F.B.Purity е сред 150-те най-високо оценявани от потребителите разширения сред общо над 11 000 и е получило положителни рецензии от The Washington Post, CNET and PCWorld.
Потребителите, ползващи Firefox, Chrome, Safari и Opera могат да свалят и инсталират F.B.Purity от http://www.fbpurity.com/install.htm. За съжаление на ползващите Internet Explorer разширението не е разработено за този браузър.
F.B.Purity е сред 150-те най-високо оценявани от потребителите разширения сред общо над 11 000 и е получило положителни рецензии от The Washington Post, CNET and PCWorld.
Потребителите, ползващи Firefox, Chrome, Safari и Opera могат да свалят и инсталират F.B.Purity от http://www.fbpurity.com/install.htm. За съжаление на ползващите Internet Explorer разширението не е разработено за този браузър.
Въшки и премахването им
Разказвайки ми последните новини за тях, сестра ми, която живее в Англия, ми каза, че племенницата ми Кати хванала въшки (на картинката). Много се учудих, защото мислех, че в Англия като "бяла" държава няма такива паразити или ако ги има те са сред най-долните слоеве на населението, а сестра ми не е от тях. Питах сестра ми как така, нали Кати учи в реномирано частно училище, а сестра ми вика "въшките не знаят, че е реномирано, в училище нерядко въшлясват".
И понеже статистиката ми сочи, че хората често посещават блога ми, търсейки в гугъл думата "въшки" (имам една публикация за тях), реших да напиша малко повечко за този за тези твари.
Твърдят, че потърпевши са хората с ниска лична и битова хигиена. Факт е обаче, че жертви са и хора с безупречни хигиенни навици. Всеки може да хване въшки, но по-често се случва в детските колективи - градини, училища, лагери. Паразитите се предават много лесно при тесен контакт (например в претъпкан транспорт) и ползването на общи гребени, хавлии, принадлежности за коса, шапки, възглавници.
Въшливостта у човека се причинява от три вида въшки - главова, дрешна и полова. Главовата въшка е безкрило паразитно насекомо с миниатюрни размери, около 1-3 мм. Цветът й варира от жълтеникав до мръсносив, в зависимост от цвета на косата. Главовата въшка се храни като смуче кръв от скалпа един-два пъти в денонощието. Тя пробожда кожата с хоботчето си. Слюнчената й течност предизвиква възпаление, в следствие на което се появява силен сърбеж. Женската въшка е по-голяма от мъжката. Тя снася около 8 яйца (гниди) на вечер в основата на косъма (на снимката) , като за месец може да остави поколение от 2 000 - 2 500 паразита. Чрез хитиновата си обвивка гнидите здраво се прикрепят за косъма. От яйцата в рамките на една седмица се излюпват т. нар. „нимфи" (млади форми), които се хранят с кръв. Когато се излюпят, младите въшки оставят след себе си перлено-бели празни обвивки, които могат да се объркат с пърхот. Те се разнасят по дължината на косъма и затова яйцата често се намират по-далеч от скалпа. За десетина дни бебетата въшки се превръщат в полово зряла възрастна форма, която се прикрепя към основата на космите с помощта на шестте си крачета. Най-благоприятната среда за живот на въшките е човешката глава. Там те живеят около 30 дни, ако я напуснат, умират до два дни.
Въшките се откриват трудно, защото са твърде малки и може въобще да не се забележат от неопитно око, а гнидите пък може да се объркат с пърхот. Най-характерният признак е неприятният сърбеж. Ако кожата е много раздразнена, тя може да се зачерви, понякога може да се появяват малки червени пъпчици по врата. Някои от разчесванията могат и допълнително да се инфектират и да предизвикат дерматит, екзема и подуване на лимфните възли.
Когато преглеждате детето си за въшки и гниди, обръщайте специално внимание на линията на косата под бретона, тила и над ушите. Възрастните по-лесно се откриват при мокра коса, а гнидите стоят на около сантиметър от основата на косъма. Отстраняват се трудно, за разлика от пърхота или прахта. При наличие на въшки сред приятелите и съучениците на детето ви, проверявайте го още по-старателно през няколко дни.
Вече има достатъчно възможности за справяне с този неприятен проблем. Лечението на педикулозата може да се окаже предизвикателство при по-гъсти и дълги коси, тъй като изискват повече усилия. Отрязването на косата обаче не е гаранция, че ще се отървете от въшките. Премахването на главовите въшки може да стане без използването на токсични химически препарати, особено при бременни жени и малки деца:
Най-ефикасно средство срещу въшки си остава старото изпитано средство: смес от газ, оцет и олио в равни количества (1 с. л.). Окосмената част на главата се намазва и се покрива с кърпа. След 10-12 часа главата се измива и косата трябва отново да се провери. Имайте предвид, че с тази смес въшките само се омаломощават, но не умират. За да се премахнат, косата се разресва с гъсто гребенче, напоено в топъл оцет. Тази процедура се повтаря, докато гадините изчезнат напълно.
Дрешната въшка е по-голяма от главовата, размерите й достигат 3-4 мм. Цветът й е мръснобял. Дрешната въшка живее в гънките и шевовете на долните дрехи, където женската снася около 200-300 яйца. При убождане на кожата настъпва силен сърбеж. Следите от ухапванията на дрешната въшка се откриват обикновено по кожата между плешките, по корема и ханша, по-рядко по бедрата. При хронично протичане кожата загрубява и пигментира (т. нар. „болестно състояние на скитниците"). Спасението от дрешната въшка е изкъпване с топла вода и катранен сапун и намазване на тялото с топъл оцет или ксилолов вазелин. Бельото и дрехите се дезинфекцират и изглаждат с гореща ютия.
Половата (срамната) въшка е едва 1-2 мм. Крачетата й са снабдени със здрави нокти, чрез които се прикрепва за кожата в основата на косъма. С изключение на главата, тя може да се разположи по космите на цялото тяло: полови органи, мишнични ямки, вежди и мигли. Предаването на заразата става по полов път или при ползване на опаразитено легло и бельо. Рядко са възможни и други начини за предаване на въшливостта. Характерни признаци са силен сърбеж и синкави петна по кожата на корема и бедрата. За лечение се използват локално разтвори от ксилол, спирт и етер, разтвор на ксилолов вазелин, унгвент на купрекс или 20 %-ов нафталинов унгвент.
Още за въшките:
И понеже статистиката ми сочи, че хората често посещават блога ми, търсейки в гугъл думата "въшки" (имам една публикация за тях), реших да напиша малко повечко за този за тези твари.
Твърдят, че потърпевши са хората с ниска лична и битова хигиена. Факт е обаче, че жертви са и хора с безупречни хигиенни навици. Всеки може да хване въшки, но по-често се случва в детските колективи - градини, училища, лагери. Паразитите се предават много лесно при тесен контакт (например в претъпкан транспорт) и ползването на общи гребени, хавлии, принадлежности за коса, шапки, възглавници.
Въшливостта у човека се причинява от три вида въшки - главова, дрешна и полова. Главовата въшка е безкрило паразитно насекомо с миниатюрни размери, около 1-3 мм. Цветът й варира от жълтеникав до мръсносив, в зависимост от цвета на косата. Главовата въшка се храни като смуче кръв от скалпа един-два пъти в денонощието. Тя пробожда кожата с хоботчето си. Слюнчената й течност предизвиква възпаление, в следствие на което се появява силен сърбеж. Женската въшка е по-голяма от мъжката. Тя снася около 8 яйца (гниди) на вечер в основата на косъма (на снимката) , като за месец може да остави поколение от 2 000 - 2 500 паразита. Чрез хитиновата си обвивка гнидите здраво се прикрепят за косъма. От яйцата в рамките на една седмица се излюпват т. нар. „нимфи" (млади форми), които се хранят с кръв. Когато се излюпят, младите въшки оставят след себе си перлено-бели празни обвивки, които могат да се объркат с пърхот. Те се разнасят по дължината на косъма и затова яйцата често се намират по-далеч от скалпа. За десетина дни бебетата въшки се превръщат в полово зряла възрастна форма, която се прикрепя към основата на космите с помощта на шестте си крачета. Най-благоприятната среда за живот на въшките е човешката глава. Там те живеят около 30 дни, ако я напуснат, умират до два дни.
Въшките се откриват трудно, защото са твърде малки и може въобще да не се забележат от неопитно око, а гнидите пък може да се объркат с пърхот. Най-характерният признак е неприятният сърбеж. Ако кожата е много раздразнена, тя може да се зачерви, понякога може да се появяват малки червени пъпчици по врата. Някои от разчесванията могат и допълнително да се инфектират и да предизвикат дерматит, екзема и подуване на лимфните възли.
Когато преглеждате детето си за въшки и гниди, обръщайте специално внимание на линията на косата под бретона, тила и над ушите. Възрастните по-лесно се откриват при мокра коса, а гнидите стоят на около сантиметър от основата на косъма. Отстраняват се трудно, за разлика от пърхота или прахта. При наличие на въшки сред приятелите и съучениците на детето ви, проверявайте го още по-старателно през няколко дни.
Вече има достатъчно възможности за справяне с този неприятен проблем. Лечението на педикулозата може да се окаже предизвикателство при по-гъсти и дълги коси, тъй като изискват повече усилия. Отрязването на косата обаче не е гаранция, че ще се отървете от въшките. Премахването на главовите въшки може да стане без използването на токсични химически препарати, особено при бременни жени и малки деца:
Най-ефикасно средство срещу въшки си остава старото изпитано средство: смес от газ, оцет и олио в равни количества (1 с. л.). Окосмената част на главата се намазва и се покрива с кърпа. След 10-12 часа главата се измива и косата трябва отново да се провери. Имайте предвид, че с тази смес въшките само се омаломощават, но не умират. За да се премахнат, косата се разресва с гъсто гребенче, напоено в топъл оцет. Тази процедура се повтаря, докато гадините изчезнат напълно.
Дрешната въшка е по-голяма от главовата, размерите й достигат 3-4 мм. Цветът й е мръснобял. Дрешната въшка живее в гънките и шевовете на долните дрехи, където женската снася около 200-300 яйца. При убождане на кожата настъпва силен сърбеж. Следите от ухапванията на дрешната въшка се откриват обикновено по кожата между плешките, по корема и ханша, по-рядко по бедрата. При хронично протичане кожата загрубява и пигментира (т. нар. „болестно състояние на скитниците"). Спасението от дрешната въшка е изкъпване с топла вода и катранен сапун и намазване на тялото с топъл оцет или ксилолов вазелин. Бельото и дрехите се дезинфекцират и изглаждат с гореща ютия.
Половата (срамната) въшка е едва 1-2 мм. Крачетата й са снабдени със здрави нокти, чрез които се прикрепва за кожата в основата на косъма. С изключение на главата, тя може да се разположи по космите на цялото тяло: полови органи, мишнични ямки, вежди и мигли. Предаването на заразата става по полов път или при ползване на опаразитено легло и бельо. Рядко са възможни и други начини за предаване на въшливостта. Характерни признаци са силен сърбеж и синкави петна по кожата на корема и бедрата. За лечение се използват локално разтвори от ксилол, спирт и етер, разтвор на ксилолов вазелин, унгвент на купрекс или 20 %-ов нафталинов унгвент.
Още за въшките:
Въшки, човек, Вселена и Бог
четвъртък, 25 декември 2014 г.
Да гласуват ли емигрантите?
Мине се не мине и току някой нададе вой, че трябва да се премахне правото на емигрантите да гласуват. Аргументът е, че те живеейки далеч от България, не познават положението и проблемите у нас и нямат реална връзка тях - затова нямат право да определят как ние да живеем. Има и друга причина за искането да се премахне правото на емигрантите да гласуват , но за нея почти не се говори - целта са българските турци в Турция, които традиционно гласуват за ДПС.
Относно реалната връзка на емигрантите с България е достатъчно да видим приносът им към българската икономика. 12,2 млрд. лв са вкарали у нас българите, живеещи и работещи в чужбина, през последното десетилетие, сочат данните на БНБ. От 2004 година до края на миналата 2013 година парите, пратени у нас от българските емигранти, формират респектиращата сума от 6,239 млрд. евро. Това ги нарежда на второ място по "инвестиции" в родната икономика. За сравнение, най-много преки инвестиции у нас са дошли от Холандия - точно 7,683 млрд. евро, сочат данните на БНБ за географската структура на вложенията, изчислявани от 1999 г. на база балансова стойност към края на 2013 го. Веднага след тях се нареждат българите зад граница с 6,239 млрд. евро, а на трето място остава Австрия с инвестиции, достигащи сумата от 5,435 млрд. евро. Далеч зад тези цифри остават страни като Гърция (инвестиции за 2,7 млрд. евро), Великобритания (2,058 млрд. евро), Кипър (2,001 млрд. евро), Германия (1,898 млрд. евро), Русия (1,818 млрд. евро). От началото на 1914 г. в местната икономика са привлечени средства на обща стойност 825.3 млн. евро, а емигрантските парли пак са на второ място -519.9 млн. евро.
Официалната статистика обаче не хвърля светлина върху реалния икономически принос на над 2-та млн. българи зад граница. Това е така, защото данните отразяват само тези суми, пратени в България по банков път, които надхвърлят 2500 евро, т.е. не отчита по-малките суми.
И това не са спекулативни пари, каквито бяха немалко от капиталите, инвестирани от чужбина през периода на икономическия растеж преди кризата от 2007 г. и изтеглили се след него. Емигрантските пари влизат в реалната икономика, т.е. използват се за потребление, потреблението стимулира производството и търговията и така се генерира растеж и работни места. Потреблението е особено в важно в настоящия период на стагнация, започнал от 2008 г.
Стагнацията се характеризира със застой на производството и търговията за дълъг период от време. Тя се съпровожда с увеличаване на безработицата, намаляване на работната заплата и жизненото равнище. Изразява се в нулеви или незначителни темпове на растеж, статична, непроменяща се структура на икономиката, дължаща се на невъзприемчивостта й към нововеденията и научно-техническия прогрес.
Толкова по въпроса имат ли или нямат връзка емигрантите с родината си.
Относно реалната връзка на емигрантите с България е достатъчно да видим приносът им към българската икономика. 12,2 млрд. лв са вкарали у нас българите, живеещи и работещи в чужбина, през последното десетилетие, сочат данните на БНБ. От 2004 година до края на миналата 2013 година парите, пратени у нас от българските емигранти, формират респектиращата сума от 6,239 млрд. евро. Това ги нарежда на второ място по "инвестиции" в родната икономика. За сравнение, най-много преки инвестиции у нас са дошли от Холандия - точно 7,683 млрд. евро, сочат данните на БНБ за географската структура на вложенията, изчислявани от 1999 г. на база балансова стойност към края на 2013 го. Веднага след тях се нареждат българите зад граница с 6,239 млрд. евро, а на трето място остава Австрия с инвестиции, достигащи сумата от 5,435 млрд. евро. Далеч зад тези цифри остават страни като Гърция (инвестиции за 2,7 млрд. евро), Великобритания (2,058 млрд. евро), Кипър (2,001 млрд. евро), Германия (1,898 млрд. евро), Русия (1,818 млрд. евро). От началото на 1914 г. в местната икономика са привлечени средства на обща стойност 825.3 млн. евро, а емигрантските парли пак са на второ място -519.9 млн. евро.
Официалната статистика обаче не хвърля светлина върху реалния икономически принос на над 2-та млн. българи зад граница. Това е така, защото данните отразяват само тези суми, пратени в България по банков път, които надхвърлят 2500 евро, т.е. не отчита по-малките суми.
И това не са спекулативни пари, каквито бяха немалко от капиталите, инвестирани от чужбина през периода на икономическия растеж преди кризата от 2007 г. и изтеглили се след него. Емигрантските пари влизат в реалната икономика, т.е. използват се за потребление, потреблението стимулира производството и търговията и така се генерира растеж и работни места. Потреблението е особено в важно в настоящия период на стагнация, започнал от 2008 г.
Стагнацията се характеризира със застой на производството и търговията за дълъг период от време. Тя се съпровожда с увеличаване на безработицата, намаляване на работната заплата и жизненото равнище. Изразява се в нулеви или незначителни темпове на растеж, статична, непроменяща се структура на икономиката, дължаща се на невъзприемчивостта й към нововеденията и научно-техническия прогрес.
Толкова по въпроса имат ли или нямат връзка емигрантите с родината си.
Прегъната жлъчка
Диагнозата "прегънат" или "превит" жлъчен мехур най-често се поставя
ехографски и не съответства на задължителната терминология за ехографска
оценка.
В този смисъл в 95% от случаите не отговаря на дейсвителното състояние на този орган от гледна точка на образната ехографска диагностика.
Вродените дефекти във формата на жлъчния мехур са различни анатомични варианти на изходната част на този орган, наречена "шийка", като са възможни повече от 30 аномалии, които много рядко налагат специален хигиенно-диетичен и медикаментозен режим или хирургично лечение.
Такива се налагат само ако човек има клинични изяви като болка в областта на дясното подребрие, гадене, повръщане, като оперативна намеса е показана само в краен случай при неповлияване от медикаментозното лечение.
Хирургично отстраняване на жлъчния мехур е наложително, когато са установени камъни, възпалителни промени, при симптоматични пациенти с т.нар. жлъчни кризи, в млада възраст, с предполагаеми възможни усложнения от панкреатит, запушване на жлъчните пътища, злокачествено израждане.
Оценката и решението за оперативно лечение се взема съвместно от специалист гастроентеролог на базата на ехографското изследване, клиничната картина, лабораторния статус и консултация с коремен хирург.
Още за жлъчката:
В този смисъл в 95% от случаите не отговаря на дейсвителното състояние на този орган от гледна точка на образната ехографска диагностика.
Вродените дефекти във формата на жлъчния мехур са различни анатомични варианти на изходната част на този орган, наречена "шийка", като са възможни повече от 30 аномалии, които много рядко налагат специален хигиенно-диетичен и медикаментозен режим или хирургично лечение.
Такива се налагат само ако човек има клинични изяви като болка в областта на дясното подребрие, гадене, повръщане, като оперативна намеса е показана само в краен случай при неповлияване от медикаментозното лечение.
Хирургично отстраняване на жлъчния мехур е наложително, когато са установени камъни, възпалителни промени, при симптоматични пациенти с т.нар. жлъчни кризи, в млада възраст, с предполагаеми възможни усложнения от панкреатит, запушване на жлъчните пътища, злокачествено израждане.
Оценката и решението за оперативно лечение се взема съвместно от специалист гастроентеролог на базата на ехографското изследване, клиничната картина, лабораторния статус и консултация с коремен хирург.
Още за жлъчката:
Болната жлъчка - какво да я правим?
Жлъчка
Компанията Sony пусна филма "Интервю" в Интернет
Филмовата компания "Сони пикчърс" пусна комедията „Интервюто”, която разказва за опита за убийство на севернокорейския лидер, в рудица Интернет платформи.
Филмът е пуснат в Google Play, YouTube Movies, Xbox Video и в специално създадения сайт http://www.seetheinterview.com. Филмът се предлага за 5,99 долара на гледане, а изтеглянето му струва 14,99 долара.
Браво на "Сони"! Мисля, че това е стъпка към бъдещето на филмовата индустрия. Билетите за кино струват повече от цената на онлайн гледането, както и цената на CD-то, което ще бъде пуснато на пазара, е по-ниска от от цената на свалянето. Много хора не биха отишли на кино, за да изгледат филма, но при тази цена биха си платили да го видят. Доста хора, които обикалят да го търсят по пиратските тракери биха предпочели да платят вместо да се главоболят със сваляне от тракери.
Това е стъпка в посока, за която отдавна говорят привържениците на идеята за промяна на остарялата концепция за авторско право, възникнала и утвърдена в ерата преди дигиталните технологии и Интернет. А именно - разпространение за лични нужди на разумна цена.
Други мои размисли за авторското право:
Филмът е пуснат в Google Play, YouTube Movies, Xbox Video и в специално създадения сайт http://www.seetheinterview.com. Филмът се предлага за 5,99 долара на гледане, а изтеглянето му струва 14,99 долара.
Браво на "Сони"! Мисля, че това е стъпка към бъдещето на филмовата индустрия. Билетите за кино струват повече от цената на онлайн гледането, както и цената на CD-то, което ще бъде пуснато на пазара, е по-ниска от от цената на свалянето. Много хора не биха отишли на кино, за да изгледат филма, но при тази цена биха си платили да го видят. Доста хора, които обикалят да го търсят по пиратските тракери биха предпочели да платят вместо да се главоболят със сваляне от тракери.
Това е стъпка в посока, за която отдавна говорят привържениците на идеята за промяна на остарялата концепция за авторско право, възникнала и утвърдена в ерата преди дигиталните технологии и Интернет. А именно - разпространение за лични нужди на разумна цена.
Други мои размисли за авторското право:
Реформата на авторското право. Според пиратите.
Обречената битка на копирайт индустрията с човешкия прогрес
Краят на авторското право: Защо е неизбежен
Пиратская бухта. Последний берег утопии
Културата е свободна, културата е свобода
Авторското право - 1
Copyright антиутопия
Защо е протестът на 22 март?
Защо Creative Commons License
Бизнес модел, базиран на Creative Commons
Мунк, Google и авторското право
"Труд" нападна сляп
Електронни библиотеки и авторско право
С3 - Център за свободна култура
Google Video и авторското право
сряда, 24 декември 2014 г.
Не е вярно, че промишлеността ни е разрушена и нищо не произвеждаме
Широко е разпространен този мит, и то не само сред неизкушените в икономиката хора, а и сред политиците, даже ред икономисти го споделят. Още по-лошо - не само го споделят, а и пропагандират, което му придава допълнителна сила, и което ще рече, че са пишман икономисти.
Каква е истината? Да видим графиката на Световната банка средно за ЕС, за еврозоната и за света (които се базират на данните на Евростат) за добавената стойност, създадена от производството, като процент от БВП:
Виждаме, че за ЕС е малко над 20%, за еврозоната малко повече. Според разбивката по отделни страни на Световната банка, т.е. на Евростат, в България дялът на добавената стойност, създадена в промишлеността е 28% - по-голям е от средния за ЕС.
Ето данните не само за ЕС, а и за другите страни в Европа плюс САЩ:
Ако приемем мита за разрушеното ни производство, трябва да стигнем до извода, че Евросъюзът и САЩ са си разрушили промишлеността още повече от нас. Което очевидно е абсурдно. Какво да говорим повече?
Каква е истината? Да видим графиката на Световната банка средно за ЕС, за еврозоната и за света (които се базират на данните на Евростат) за добавената стойност, създадена от производството, като процент от БВП:
Виждаме, че за ЕС е малко над 20%, за еврозоната малко повече. Според разбивката по отделни страни на Световната банка, т.е. на Евростат, в България дялът на добавената стойност, създадена в промишлеността е 28% - по-голям е от средния за ЕС.
Ето данните не само за ЕС, а и за другите страни в Европа плюс САЩ:
Ако приемем мита за разрушеното ни производство, трябва да стигнем до извода, че Евросъюзът и САЩ са си разрушили промишлеността още повече от нас. Което очевидно е абсурдно. Какво да говорим повече?
понеделник, 1 декември 2014 г.
Авторското право или защо не могат да свалят книги от някои мои линкове. Аз ще се опитам да го предолея.
Извинявам се, че така се случва, но е поради фактори, независещи от мен. В частност надценила съм силата на другаря Путин. На практика се оказа, че той си е свалил гащите пред един от основните играчи в икономиката и политиката - вътрешна и най-паче външна, на САЩ. А именно индустрията на авторските и сродните им права.Много важно, че имаш ракети и подводници - щом САЩ глобално, вкл. и на Русия диктуват безапелационно политиката на интелектуална собственост, жалки и смешни са напъните да Путин да се прави на равна на тях суперсила. Жалко е, че малцина се взират в подобни детайли.
В следващите редове ще говоря за файлообменниците (сайтовете, чрез които се споделят свободно файлове - филми, музика и книги) и мнозина ще си кажат ", че какво общо имат такива дреболии към геополитиката?" Отговарям: Свалянето на гащите на Путин в такава "дреболия" означава, че Путин се огъва, че е податлив, че е уязвим от САЩ. Той се опитва да мине метър, като жертва публично непрестижен сектор с идеята, че ще го оставят на мира в останалите сектори. Което е тъпо, след като отстъпи за правата на интелектуалната собственост в областта на авторското право, ще го натиснат по всички останали области на интелектуалната собственост - патенти, технологии и подобни. За държава, която се стреми да се модернизира - каквато е Русия (заложено е в националната й доктрина - модернизацията), това е убийствено.
И да се върна на моята скромна темичка - защо доста от линковете в моите постинги за книги не работят. Не работят, защото разчитах на другаря Путин, че няма да клекне на господата американци и си слагах файловете на руски хостинги. Уви....
Любимият ми файл хостинг ifolder.ru е затрил без обяснение всички файлове на "западни" книги. Беше ми любим, защото нищо не триеше и можеше да качваш всичко.Плюс което е затрил файловете на руски книги с авторски права. Плюс което е затрил българските книги с авторски права. Абе, приложил е изцяло хамериканската политика. (В частност: Аз пък ще си разчитам на коментарите и като ми кажат, че не могат да го свалят файла за дадена книга, ще я кача на друг хостинг, и така играта продължава до безкрай.
Същото се е случило и с още няколко руски файлообменника. Разбира се, на тяхно място се появяват нови файлообменници - процес, който на Запад отдавна е известен: например след удара срещу Megaupload други заеха нишата. За десетките хиляди като мен, които споделят свободно интелектуална собственост това е изключително важно. Защото е философски, социологически и културологически обосновано. Защото човешката култура, респективно човекът като такъв - различен от маймуната, са възникнали тогава, когато е възникнала културата - набор от комплексни представи, митове, разкази, действия, ценности. На по-късен етап от развитието на човека тези представи, митове, разкази, действия и ценности се обективират в писани текстове. Които се разпространяват свободно. И така възникват първите цивилизации. Които съществуват по този начин ужасно дълго време - 2-3-4-5 хилядолетия. До масовото разпространение на печатната преса в края на 15 в. началото на 16 в. от н.е.. Значи представете си ако по времето на Омир или на Шекспир имаше авторско право. Само си го представете и ще разберете за какво говоря. Културата е свободна, културата е свобода.
С появата на масовия печат след изобретяването на печатната преса в средата на 15-ти век и нейното масово разпространение възниква въпросът кой да взима печалбата. Защото дотогава възпроизвежданего на всеки писан труд е било ръкописно, т.е. изисквало е много ръчен труд и е могло да се прозвеждат за дълго време много малък брой екземпляри. Всичко това е обърнато с краката нагоре от печатната преса - много екземпляри за минимално време. Можеш един път да препишеш чужд ръкопис и да го отпечаташ в много екзепляри. Този въпрос възниква в Англия - като държава с едновременно развита на високо ниво култура, технология и общество - нещо, което у никоя друга европейска държавя не се наблюдава през през 16 в. Въпросът е - кой трябва да взима печалбата. Авторът, печатарят, или този, който финансира автора и/или печатаря. И така възниква авторското право С кралски декрети кой какво трябва да получава. За по-нататъшната му история няма да говоря - има хиляди книги и хиляди повече източници в Интернет.
Важното е едно - цивилизацията възниква и се развива без авторско право, то възниква при/едновременно със зараждането на съвременния капитализъм. Да подчертая - цивилизацията не би могла да възникне и да се развие до нивото на зараждането на капитализма ако имаше авторско право.
Аз имам оптимизъм. Породен от развитието на технологиите и от общата логика на историята - че не можеш да затвориш една технологична врата, която вече е отворена. Например дебатът за интелектуалната собственост във фармацевтичната индустрия тепърва набира сила - става дума за това, че западните корпорациии държат години наред патенти, които биха спасили десетки хиляди животи или биха помогнали на десетки хиляди инвалиди в развиващия се свят.
На този фон заявката, с която започнах .- пиратствани файлове, изглежда смешна. Но не е. Щом четете този блог, имате представа колко струват книгите. Не само у нас. А изобщо. За млад човек от средната класа са недостъпни. Е, аз се опитвам да да дам възможност.
Обещание:
Ще се опитам да възстановя линковете, но не гарантирам, пишете ми моля към всеки постинг..
Други мои размисли за авторското право:
В следващите редове ще говоря за файлообменниците (сайтовете, чрез които се споделят свободно файлове - филми, музика и книги) и мнозина ще си кажат ", че какво общо имат такива дреболии към геополитиката?" Отговарям: Свалянето на гащите на Путин в такава "дреболия" означава, че Путин се огъва, че е податлив, че е уязвим от САЩ. Той се опитва да мине метър, като жертва публично непрестижен сектор с идеята, че ще го оставят на мира в останалите сектори. Което е тъпо, след като отстъпи за правата на интелектуалната собственост в областта на авторското право, ще го натиснат по всички останали области на интелектуалната собственост - патенти, технологии и подобни. За държава, която се стреми да се модернизира - каквато е Русия (заложено е в националната й доктрина - модернизацията), това е убийствено.
И да се върна на моята скромна темичка - защо доста от линковете в моите постинги за книги не работят. Не работят, защото разчитах на другаря Путин, че няма да клекне на господата американци и си слагах файловете на руски хостинги. Уви....
Любимият ми файл хостинг ifolder.ru е затрил без обяснение всички файлове на "западни" книги. Беше ми любим, защото нищо не триеше и можеше да качваш всичко.Плюс което е затрил файловете на руски книги с авторски права. Плюс което е затрил българските книги с авторски права. Абе, приложил е изцяло хамериканската политика. (В частност: Аз пък ще си разчитам на коментарите и като ми кажат, че не могат да го свалят файла за дадена книга, ще я кача на друг хостинг, и така играта продължава до безкрай.
Същото се е случило и с още няколко руски файлообменника. Разбира се, на тяхно място се появяват нови файлообменници - процес, който на Запад отдавна е известен: например след удара срещу Megaupload други заеха нишата. За десетките хиляди като мен, които споделят свободно интелектуална собственост това е изключително важно. Защото е философски, социологически и културологически обосновано. Защото човешката култура, респективно човекът като такъв - различен от маймуната, са възникнали тогава, когато е възникнала културата - набор от комплексни представи, митове, разкази, действия, ценности. На по-късен етап от развитието на човека тези представи, митове, разкази, действия и ценности се обективират в писани текстове. Които се разпространяват свободно. И така възникват първите цивилизации. Които съществуват по този начин ужасно дълго време - 2-3-4-5 хилядолетия. До масовото разпространение на печатната преса в края на 15 в. началото на 16 в. от н.е.. Значи представете си ако по времето на Омир или на Шекспир имаше авторско право. Само си го представете и ще разберете за какво говоря. Културата е свободна, културата е свобода.
С появата на масовия печат след изобретяването на печатната преса в средата на 15-ти век и нейното масово разпространение възниква въпросът кой да взима печалбата. Защото дотогава възпроизвежданего на всеки писан труд е било ръкописно, т.е. изисквало е много ръчен труд и е могло да се прозвеждат за дълго време много малък брой екземпляри. Всичко това е обърнато с краката нагоре от печатната преса - много екземпляри за минимално време. Можеш един път да препишеш чужд ръкопис и да го отпечаташ в много екзепляри. Този въпрос възниква в Англия - като държава с едновременно развита на високо ниво култура, технология и общество - нещо, което у никоя друга европейска държавя не се наблюдава през през 16 в. Въпросът е - кой трябва да взима печалбата. Авторът, печатарят, или този, който финансира автора и/или печатаря. И така възниква авторското право С кралски декрети кой какво трябва да получава. За по-нататъшната му история няма да говоря - има хиляди книги и хиляди повече източници в Интернет.
Важното е едно - цивилизацията възниква и се развива без авторско право, то възниква при/едновременно със зараждането на съвременния капитализъм. Да подчертая - цивилизацията не би могла да възникне и да се развие до нивото на зараждането на капитализма ако имаше авторско право.
Аз имам оптимизъм. Породен от развитието на технологиите и от общата логика на историята - че не можеш да затвориш една технологична врата, която вече е отворена. Например дебатът за интелектуалната собственост във фармацевтичната индустрия тепърва набира сила - става дума за това, че западните корпорациии държат години наред патенти, които биха спасили десетки хиляди животи или биха помогнали на десетки хиляди инвалиди в развиващия се свят.
На този фон заявката, с която започнах .- пиратствани файлове, изглежда смешна. Но не е. Щом четете този блог, имате представа колко струват книгите. Не само у нас. А изобщо. За млад човек от средната класа са недостъпни. Е, аз се опитвам да да дам възможност.
Обещание:
Ще се опитам да възстановя линковете, но не гарантирам, пишете ми моля към всеки постинг..
Други мои размисли за авторското право: