неделя, 10 септември 2006 г.

В началото бе музика


Общоприета представа у неспециалистите и несъзнателно свръхоценяване у повечето антрополози е, че езикът е това, което ни отличава от останалитие животни и ни конституира като уникален животински вид. Има обаче още нещо, коeто ни прави уникални - музиката. Човекът е единственото животно, което може да създава и възприема музика.

Изследванията на деца, които не са овладяли още езика, установяват, че те различават височината на тона и темпото, които са музикално значими във всяка култура. Децата на училищна възраст пък създават песни, които имат всеобщите характеристики на музиката във всички култури - повторението, ритмичните структури, римата и алитерацията. Затова някои учени смятат, че способността да се създава и разбира музика е вродена, а не резултат на обучение.

Което води до идеята, че тя е свързана с еволюцията. Според някои музиката, танцът, трансът и игрите на смяна на ролите имат един и същ произход. Изследванията на невронауките сочат, че музиката и езикът имат обща основа като механизми, че са неврологично свързани. Други учени, заннмаващи се с мозъчната биохимия и когнитивните (познавателните) способности, смятат, че изменените състояния на съзнанието (при танцуване на музика с повтарящи се ритми може да се изпадне в транс) повишават способността към високоорганизирани колективни действия - за разлика от рационалния път, това става чрез емпатията. Музикалната способност е давала еволюционно предимство, имала е адаптивна стойност, естественият подбор сред прeдшествениците на съвременния човек е бил в посока на нейното генетично фиксиране. С други думи казано, индивидите с такива способности са имали повече шансове да се възпроизвеждат. Възможно е предимството да е било на ниво група (а не индивид), естественият подбор е давал предимство на групите, при които способността към колективни действия е била по-висока благодарение на музикалните способности.

За мен най-същественото във всички теории е комуникационната функция, която е различна от тази на езика - тя е рационална и е свързана със спецификата на лявото мозъчно полукълбо, докато при музиката е емоционална и свързана с дясното полукълбо.

Тъй че дайте волуме на мах :-)

2 коментара:

Nanera каза...

о да. музиката определно за мен е нещо с което живота ми протича по вкусен начин. точно сега потърсих цитата който е подходящ "Life would be a mistake without music" -Nietzsche Friedrich.

аз всъщност исках да пиша коментар за следващият пост който още не се е 'появил' ... ако и аз можех да ходя за гъби също нямаше да ме бъркат изборите.

Unknown каза...

А защо да не можеш?