вторник, 31 юли 2007 г.
Internet Explorer vs. Firefox
Много лошо впечатление ми направи сайтът на Българската макроикономическа асоциация, който намерих от блога за икономика. Ако пренебрегнем предупреждението, нищичко не се отваря. Причината най-общо казано е наглостта на Microsoft, който не се съобразява с web стандартите, и тъпотата на разработчика му.
Казвам това не като diehard фен на Firefox, а с оглед на пазара на браузъри. Пазарният дял на IE в целия свят според W3 Counter е малко над 66,48%, според Net Applications - 78,50% като тенденцията е към намаляването му за сметка на ръста на FF (W3 Counter - 24,93%; Net Applications - 14,85%.) Тенденцията е особено изразена в Европа - IE държи 66,5%, FF - 27.8% (XiTi Moinitor). България е на доброто 12-то място с 32.1%.
В този контекст подобен сайт говори недобре и за собствениците му, най-малкото заради това, че са се стиснали да платят на добър уеб разработчик.
При среща с такъв скапан сайт, FF юзърът трябва да отваря IE, но екстеншънът IE View решава елегантно проблема. Той позволява зареждане на дадена страница с един клик от контекстното меню, а също така може да задава даден сайт да се отваря винаги с IE. Удобен е и за тестване на IE съвместимост не само за уебмастъри, а и за блогъри, ползващи Blogger, които искат сами да модифицират темплейта си. По правило като почнеш да пишеш CSS-а, блогът се "чупи" и затова е задължително да го погледнеш с IE - разбрах това от печалния си личен опит. Интересно дали ползващите Wordpress срещат подобен проблем?
Новият сайт на макроасоциацията почти е готов и до няколко седмици ще заработи. Той ще може да се ползва и с Мозила и с всички останали браузъри.
ОтговорИзтриванехахаххаха "meta name=Generator content="Microsoft Word 10""
ОтговорИзтриване"Той ще може да се ползва и с Мозила и с всички останали браузъри."
Невероятно, вие сте страхотни.
Статистиката не е особено вярна. В зависимост от аудиторията, процентите на Firefox според google analytics варират от 11 до 25, средно около 20-22. Забелязва се общ ръст с около 1 процентен пункт на всеки 2 месеца. Ако темповете се съхранят, след 5-6 години Firefox ще е доминиращ.
ОтговорИзтриванеА ти, Вени, имаш ли вече Ubuntu? Или се отказа?
ОтговорИзтриванеот около година и нещо съм на линокс и нямам IE, напълно съм ок с FF
ОтговорИзтриванеужасно тъпо е да се правят неща само за един браузер ... ама явно още има хора, които не го разбират
имам следния проблем: онлайн банкирането на Пощенска изисква наличие на 2 сертификата, а се оказва, че FF нещо не може лесно да си ги превключва и така мога да ползвам на моя компютър само едно банкиране ... може проблемът да не е във FF, а в софтуера на Пощенска
вчера с едни клиенти говорихме да им разработим система за някакви онайн разплащания, финансова компания и те тврдяха, че 95% от финансистите в България ползвали IE ...
@dzver
ОтговорИзтриванеПосочих два от най-често цитираните източника на браузърни статистики. Проблемът с точността на подобни статистически изследвания сам по себе си е интересен въпрос - даже мисля, че по-достоверни резултати биха де получавали не чрез измервания на група сайтове (каквато е методиката на уебстатистиките), а чрез стандартните демоскопски изследвания, сиреч допитване до представителна извадка но не представителна за цялото население, а представителна за Интернет потребителите в дадена страна.
И аз се надявам, че в недалечно бъдеще FF ще доминира.
@крум
Още не, за съжаление. Опитах да инсталирам сама, но оплесках всичко. После си имах други по-належащи неща, но съм решила да потърся помощ от някого.
@smiling
Поради вроденото си възпитание ще се въздържа да давам квалификации за въпросните клиенти ;-)
Защо не ги попиташ откъде им е информацията и не им покажеш цитираната от мен браузърна статистика за Европа?
За Пощенска: Аз бих запитала в съответния им ИКТ отдел за проблема, отделно бих поровила в нета за някакви FF екстеншъни, свързани със сертификатите.
@
И аз това си мислех, най-разумното нещо би било да се приложат стандартните социологически техники. Като един технофил мразя когато се прекалява с ентусиазма спрямо техниката. Както ни казваше доц. Хачикян в лекциите по Числени методи, първото нещо което трябва да научите е че компютърът не може да смята. :)
ОтговорИзтриване