четвъртък, 26 януари 2006 г.

Християнство и авторски права

Християнството окончателно ме разочарова:

Според едикт на Ватикана всичко изречено от папата е вече защитено от закона за авторското право, пише "Комерсант".Законът влиза в сила в края на 2005. Според него всички права върху думите на папата принадлежат на издателската къща Libreria Editrice Vaticana. Законът има обратна сила и пази от гепирайт не само приказките на Бенедикт ХVI, но и тези на предшествениците му за последните 50 години. И възпроизвеждането им става само с изричното съгласие на праводържателите. Пък те се съгласяват срещу 3 до 5% от стойността на всеки екземпляр от съответното издание, копнало папски слова. Миналата седмица падна първата жертва. Миланско издателство, публикувало книга, която съдържа 30 реда от изявление на Бенедикт ХVI, получи честитка за €15000. Сумата включва 15-процентна глоба върху цената плюс обезщетение за юридически разходи от €3500. Като конвертираме, излизат по около 1000 лв. на ред - не е зле!Виторио Месори, съавтор на много от трудовете на Йоан-Павел II и на днешния папа, каза: "Това е гибелно за имиджа на Ватикана." Според Месори за словата на папата трябва да има свободен достъп. Представители на Италианския съюз на католическите издатели и книгоразпространители заявиха, че новият закон е изработен без тяхно знание. Ватиканът реагира, че едиктът е мярка против "пиратски издания" и "преждевременни публикации". Законът за авторското право, твърди Ватиканът, винаги е важал и за текстовете на папата, но невинаги това се е съблюдавало. Новият едикт само подсигурява по-строго спазване на правилата и установеният размер на авторските отчисления не може да се счита преголям.Тъй или инак, Светият престол се сдоби с още един солиден приходоизточник, който обхваща дори ежеседмичните му проповеди.Очакваме като контрареакция прогресивните католици да качат в мрежата емпетройки на папата.
в."Сега"

Майтап, бе, Уили - емпетройки на папата! Ама не е майтап :(

Не очаквах, че католицизмът ще прояви по отношение на copyrights същия меркантилен подход като протестанството (имам предвид, че драконовското УСА законодателство за авторските и сродните им права възниква на базата на доминиращите протестантски конфесии), обаче фактът е факт. Което ме отвежда към купчина мисли в културологичен, цивилизационен и прочие аспекти. Ама не ща да го анализирам, а просто искам да кажа на всички апологети на християнството, че ме губят като клиент. Не е гавра - защото комерсиалният подход имплицира наличието на клиенти. Човек (в частност аз) за тях е клиент, който трябва да плаща, за да достъпва Откровението и Спасението. Мерсим!

Потвърди се частично оня резултат - организираните религии не са за мен. Интересно ми е в този контекст какво мисли ислямът за авторските и сродните им права. Също така и будизмът, индуизмът и даоизмът. За юдаизма мисля, че не ме интересува - убедена съм, че признава тези права в настоящия им вид. Това последното мирише на политическа некоректност (в УСА фундаменталисткия правозащитен контекст), ама аз пък мисля, че самата концепция за политическа коректност е фундаменталистка.

4 коментара:

  1. Анонимен18:46

    Someone asked me recently, „Meghann, how can you say you don’t mind people reading parts of your book for free? What if someone xeroxed your book and was handing it out for free on street corners?“

    I replied, „Well, it seems to be working for Jesus.“

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен08:48

    @Peio: Not anymore... ;)

    (c) Jesus Christ '0000

    ОтговорИзтриване
  3. Нищо ново под слънцето...Някой да си спомня за папските индулгенции?

    ОтговорИзтриване
  4. Вбесява ме това, че истинската инвенция на Иисус, с която е спечелил душите и сърцата на хората, е, че Откровението и Спасението е достъпно за всеки; че всички (независимо роби или императори) са равни пред Бога и Божията любов е за всички. А тъпата църква е обрънала всичко с краката нагоре.

    ОтговорИзтриване

Радвам се на всеки коментар и се старая да отговарям :-)