вторник, 13 март 2007 г.

Р2Р мрежите - заплаха за националната сигурност на САЩ?!

Американското управление, отговарящо за патентите и търговските марки (USPTO), публикува отчет, описващ заплахите, свързани с разпространението на мрежите за свободен файлообмен. Във ведомството смятат, че най-сериозна опасност peer-to-peer системите представляват за неприкосновеността на частния живот на потребителите, както и за националната сигурност, поради възможност за изтичане на секретна информация от ведомствени системи.

Особено безпокойство будят у експертите на USPTO вградените във файлообменните мрежи търсачки, с помощта на които може да се сканира съдържанието на твърдите дискове на потребителските персонални компютри.

Почвам сериозно да се питам има ли нещо на този свят, което да не заплашва националната сигурност на САЩ?

А уинбозата не ми рови в компютъра за ъпдейти и пачове, м? И колко ли "задни врати" за отдалечен достъп са вградени, без да бъдат огласени и документирани, в интерес на хАмериканските служби за сигурност?

Страховете за изтичане на секретна ведомствена информация пък са направо смехотворни. Да си стегнат служителите в Пентагона, службите за сигурност и прочие държавни ведомства да не точат филми през работно време. Или да забранят изобщо достъпа до торент тракери в държавните ведомства. Аме не-е-е, не били безотгворните служители и тъпите сисадмини виновни, а Р2Р мрежите.

Кого лъжат другарите хАмериканци? Заплахата е не за параноичната им национална сигурност, а за големите звукозаписни компании и филмови студиа, чиито дял в хАмериканската икономика става все по-голям за сметка на производството, което все повече се аутсорсва в по-бедни държави. Все по-паразитна държава стават САЩ и това им е проблемът - все по-малко произвеждат, все повече долари, които са световна валута, печатат и все повече разчитат на плащането на огромните им дългове чрез инвестиране в долари и държавни ценни книжа на борсите им от страна на другите държави. Ами ако почнат централните банки да обръщат валутните си резерви от долари в евро, какво става? А тенденцията май вече е налице.

Централните банки масово започват да диверсифицират валутните си резерви, като най-често това включва намаляване на резервите от долари, се посочва в проучване, спонсорирано от втората по големина банка във Великобритания - "Роял банк ъф Скотланд" (Royal Bank of Scotland), цитирано от агенция "Блумбърг" - писа в "Дневник" наскоро (не давам линк, тъй като пълният достъпт до "Дневник" е ограничен само за абонати).

Италия, Русия и Швейцария вече са направили сериозна корекция на резервите си в полза на британския паунд и еврото, се посочва в проучването за периода септември-декември миналата година. Китай също се очаква да предприеме подобни действия съвсем скоро. Централните банки нямат проблем да кажат, че ще диверсифицират валутните си резерви, за да подобрят приходите и да намалят опасността от това да разчитат само на една валута, коментира Шон Калоу от "Уестпак банкинг" (Westpac Banking). Няма съмнение обаче, че когато се каже диверсификация, те имат предвид продажба на долари, допълни още Калоу.

19 от включените в изследването 47 централни банки посочват, че са намалили резервите си в долари, като едва 10 са ги увеличили. Тези, които са увеличили резервите си в евро, са 21 срещу 7, които са намалили резервите си в единната европейска валута. Близо 36% от обхванатите банки посочват, че през последните две години са направили "мащабни промени" в инвестиционните си стратегии. Като цяло обаче централните банки продължават да инвестират в по-рискови активи, в търсене на по-голяма доходност.

Една такава тенденция обаче може да направи за САЩ по-трудно запълването на дефицита по текущата сметка, която е най-големият измерител за търговията на стоки и услуги, като ще даде възможност за ръст на държавните облигации. През третото тримесечие на миналата година около 65.6% от световните валутни резерви са в долари, сочат данните на Международния валутен фонд (МВФ). За същия период дефицитът по текущата сметка на САЩ стигна рекордните 255.6 млрд. долара. Когато най-голямата в света икономика отчете дефицит по текущата си сметка, страната разчита на инвестициите извън страната да компенсират дефицита в спестяванията. Нетните продажби на американски акции и облигации от инвеститори извън САЩ са се понижили до 15.6 млрд. долара през декември миналата година, което беше най-ниската стойност за последните пет години.

Сред страните, разполагащи с едни от най-големите валутни резерви в долари (70%), е Китай. Макар че през последните няколко години чуждестранните валутни резерви в Азия отчетоха силен ръст, особено в Китай, Тайван и Корея, където правителствата масово изкупуваха долари, за да предпазят местната валута и да защитят износителите, Китай съвсем скоро може да предприеме действия по намаляване на доларовите си резерви. Страната е вторият по големина в света инвеститор в американски държавни облигации. Затова е възможно скоро Централната банка на Китай да диверсифицира резервите, отбелязват анализатори.

2 коментара:

  1. Тъжното е, че няма значение колко лъжат, кого лъжат, какви извинения си измислят...могат да правят каквото си искат, дори няма нужда да се морят да си измислят оправдания. Досега много пъти се видя, че колкото и да са безочливи, няма кой да ги спре, че даже и копче да им каже :(

    ОтговорИзтриване
  2. Eдно време е имало израз Pax Romana, което е значело свят на Римската империя, т.е. че светът еа бил свят на Римската империя. Днес трябва да говорим за Pax Americana.

    Но всяка империя се срутва под напора на собствените си имперски претенции и невъзможността да осигури ресурси за осъществяването им. Мисля, че това ги чака и новите империалисти. Даже мисля, че ще стане през нашия живот.

    ОтговорИзтриване

Радвам се на всеки коментар и се старая да отговарям :-)