неделя, 5 ноември 2006 г.

Великобритания либерализира авторското право?




















В свой доклад, озаглавен "Обществени иновации: Интелектуалната собственост в дигиталната ера", британският Институт за публични политически изследвания (IPPR) предлага да бъде променено остарялото законодателство в областта на авторскито право, така че да отчите навите начини, по които хората слушат музика, гледат филми и четат книга.

Измененията трябва да узаконят "личното право на копиране" на музика, филми и книги. Това ще декриминализира милиони британци, които непрекъснато нарушават закона, копирайки дисковете си в MP3 плейърите си, iPod-ите си или компютрите си и които според Националния потребителски съвет са повече от поливанта население на острова. Основните аргументи на IPPR:

Копирането на CD-та и DVD-та за лична употреба много малко засяга интересите на носителите на авторските права. Законодателството в областта на авторското право досега се е водило твърде много от интересите на музикалната индустрия. Когато се говори за за тях, ударението трябва да се сложи върху копирането с търговска цел, а не за лична употреба. Не е работа на музикалната индустрия да определя какви права имат потребителите, това е работа на правителството. Сегашното понятие за авторско право е безсмислено в дигиталната ера, а също така е безсмислено да се прави закон, който масово се нарушава. В дигиталната ера политиките в областта на интелектуалната собственост трябва да се основават върху признаването на факта, че знанието е преди всичко обществен ресурс, а чак след това - частна собственост.

В момента британското правителство обсъжда промени в законите за авторското право и от IPPR се надяват, че изследването им ще повлия върху правителствените решения.

Edit: Но дори да повлияяе, дори значително да повлие, дори правителството изцяло да възприеме идеите на IPPR, не вярвам, че всичко това ще стане. Не вярвам, защото
мощното лоби на развлекателната индустрия в САЩ ще накара президента им война да обяви, но да не го позволи. Независимо от това, фактът, че влиятелен think-thank като IPPR предлага на британското правителство такава радикална либерализация означава, че тя е принципно неизбежна, рано или късно европейските държави ще тръгнат натам.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Радвам се на всеки коментар и се старая да отговарям :-)