Имам един проблем с малки кученца (отделно ще пиша) и тръгнах да давам обяви по кучешките форуми. Като стар кучкар и неизлечим любопитко се зачетох из тях. Научих много полезни неща, а във форума на Dogchampions видях нещо съвършено неочаквано, което не съм и мислела, че може да съществува - куче в инвалидна количка. Преди две години на кокершпаньола Бруно се парализирали задните крачка. След като разбрали, че не може да се направи нищо, стопаните му решили да направят инвалидна количка. То се разхождало свободно с нея и било напълно самостоятелно. Ето го Бруно:
Тъй много хора се сблъскват с техния проблем, а в България инвалидни колички за кучета няма, стопаните му пишат във форума за Бруно, тъй че ако някой иска, да му изработят количка. Значи по света се правят, рекох си и естествено гуглирах wheelchair dogs. Изскочиха купчина сайтове. Оказа се, че много фирми изработват колички (които са по 200-250$, а българските излизат 100-15о лв), а снимките, които видях, ме изумиха и зарадваха:
Кучетата бързо и лесно се приспособявали и (както се вижда) не изпитват никакви психически проблеми. Имаше и колички за предни лапи, както и колички за котки. За разлика от животните, хората с увреждане трудно се приспособяват психически, а някои изобщо не съумяват. Изпитват вина и срам, чувстват се втора категория хора, които трябва да търпят снизходително или грубо отношение, а доброто отношение да приемат като милост и да са благодарни за него. А в развитите страни хората с увреждания получават освен физическа, и психическа рехабилитация. Защото са равни на нас, които съдбата ни е оставила без увреждане, и имат пълно основание да изискват правата си, тъй като обществото им ги дължи. Основното е правото на достъп, понеже без него всякакви колички и психически рехабилитации са безсмислени.
Затова в развитите страни обществените сгради задължително трябва да имат рампи. Вратите на асансьорите и тоалетните да са съобразени с ширината на количките, а бутоните в асансьорите - съобразени с това, че от количката се достига по-малка височина. На кръстовищата тротоарите трябва да са заравнени до нивото на асфалта. И още имаше, ама забравих. Достъпът е изключително важен, защото без него те не могат да излизат от дома си, камо ли да ходят на училище, в университета, в магазина, на кино, в заведение и т.н. - абе заключени са в дома си - и на практика остават втора категория хора.
А у нас какво да говорим... Вярно, че социалното министерство направи програма "Личен асистент", по която плаща мизерните 100 лв на безработен член на семейството, за да помага за обслужването и придвижването на човек с увреждания. Тя за момента върши някаква работа, но не е решение. Човекът с увреждане трябва да е напълно самостоятелен, независим както останалите хора, за да може да бъде равноправен член на обществото. На теория държавата е съгласна, но реално е направила твърде малко, за да осигури това тяхно право. Заради ЕС приехме един нелош закон за хората с увреждания, който обаче почти не се спазва. Рампи има на много места, но те по правило са с такъв голям наклон, че са невъзможни за количка - спомнете си металните рампи по повечето софийски подлези. Може да пробвате да слезете или качите по тях с количка, натоварена около 70-80 кг (средното тегло на човек). Даже не е нужна такава тежест, може и с бебе в количка. Не ми казвайте резултата, аз го знам. А заравненията на тротоарите, а ширината и т.н... Отговорните чиновници разглеждат подобни улеснения като обществено благодеяние, а не като задължение.
За финал ще перифразам една стара и хубава песен - "Искам да съм куче в ЕС!"
Ох, бе, Вени! Права си във всичко, което казваш, ама айде най-накрая да се усетим и да спрем да мислим, че човек с увреждане е единствено човек с увреждане на опорно-двигателния апарат. Това и без друго ни го втълпява всеки вестник, който реши да каже нещо по върпоса. Минчо Коралски и ония орангутан Масларова също говорят само за инвалидни колички, а пък съюзите на глухите и слепите са много заети да перат пари, та не се сещат да кажат нещо и да образоват хората за нуждите си.
ОтговорИзтриванеНищо лично нямам срещу хората в инвалидните колички, с патерици и протези. Но ми е писнало разговорът за достъпност да се свежда само до рампи и асансьори. За слепите също са нужни преустройства на сградите, а за глухите е нужен визуален достъп до информация. Примерно метрото може и да не е достъпно за колички, но си е бомба за нечуващия. Билетчетата се продават от лелки зад чисто стъкло (а не облепено с тонове обяви), а самите те не се крият зад компютри, та да не можеш нито да ги чуеш, нито да им разчетеш по устните. Информацията за маршрута и следващата спирка е визуална, направо супер.
За разлика, самата Агенция за хората с увреждания има една рампа (нали шефът е на количка, как иначе), но слепият ще се пребие докато влезе, а глухият въобще няма да чуе, че са му отворили вратата, защото сиганлът е само звуков. Нещастници.
Здравейте! Искам да се обърна към Вени и да я попитам, как мога да се свържа със стопаните на кокершпаньола Бруно. Ще съм ви много благодарна!!!!
ОтговорИзтриванеНелия- nely_jekova@yahoo.com
@Яна
ОтговорИзтриванеНапълно си права, съжалявам :( И аз явно споделям много обществени стереотипи.
@Нелия
Пускам ти целия пост от форума на стопанката на Бруно, в него освен координати, има и подробности за изработката:
"Zdraveite,
predi dve godini kucheto ni poluchi paraliza na zadnite kracheta
(poroda koker spaniol). Sled kato razbraxme, che ne moje da se
napravi nisto, za da se vuzvune podvijnostta mu, reshixme da mu
napravim suotvetno prigodena invalidna kolichka. Taka kucheto moje svodobno da se razxojda i e napulno samostoiatelno.
Reshixme, che mnogo xora se sbluskvat s nashia problem, a tui
kato v Bulgaria podobni kolichki ne se prodavat, reshixme, che mojem
da pravim takiva, za vseki, koito ima nujda i iska da osiguri tova udobstvo na lubimeza si.
Xorata, koito se interesuvat, mogat da se svurjat s nas na tel:
0887 238 209, 0888 250 346 ili na e-mail: tsveta_bel@yahoo.com.
Tsveta
sobstvenichka na Bruno i Balto
Sofia
[http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=17653&AlbumId=52642][/img]
Dopulnitelni utochnenia:
Kolichkite se izrabotvat po spezialna poruchka, tui kato vsiako kuche ima spezifichni razmeri.
Za zelta sa nujni slednite danni:
1. Visochina na zadnizata na kucheto, izmerena ot xulbozite.
2. Razstoianie mejdu xulbozite
3. Razstoianie ot predni lapi (kato se zapochne zad prednite lapi) do xulbozite (duljina na tialoto)
4. Gruden kosh, izmeren zad predni lapi.
5. Razstoianie ot ednoto "ramo" na kucheto do drugoto.
Izrabotkata otnema okolo 2 semizi, kato zenata, v zavisimost ot goleminata varira ot 150 do 170 leva."
Този коментар бе премахнат от автора.
ОтговорИзтриване